Jak korzystać z piły stołowej
To jest kompletny przewodnik po narzędziach Tooltop dla początkujących na temat korzystania z piły stołowej. Niezależnie od tego, czy myślisz o zakupie, czy już masz, ale nie jesteś w 100% pewien, jak to zrobić, jest to przewodnik dla Ciebie. Jeśli wahasz się między tym, czy naprawdę potrzebujesz piły stołowej, czy nie, możesz zapoznać się z naszym postem na blogu , który wyjaśnia, dlaczego warto mieć piłę stołową .

Piły stołowe to świetny zestaw. Podsumowując, oni:

Może wykonywać cięcia poprzeczne, wzdłużne, ukośne i ukośne
są stacjonarne
Możesz zobaczyć cięcie, gdy je robisz
Można zamontować na stole warsztatowym
Części piły stołowej
Najpierw spójrzmy na standardowy model piły stołowej, abyś mógł zapoznać się z częściami. Poniżej wymieniliśmy niektóre z najważniejszych części i wyjaśniliśmy, jaki jest ich cel.

Rip Fence: Rip fence jest zasadniczo prowadnicą do cięcia, gdy używana jest piła stołowa. Jego głównym zadaniem jest cię chronić. Zwykle rozciąga się na całą długość piły stołowej, umożliwiając cięcie większych kawałków materiału i jest zwykle montowany po prawej stronie tarczy.

Osłona ostrza: Ważna funkcja bezpieczeństwa, która zapobiega spadaniu drewna na obracające się ostrze, zapewniając jednocześnie ochronę palców.

Rozdzielacz: Niezwykle ważna część piły stołowej, która zapobiega odrzutom. Podczas regulacji wysokości porusza się w górę iw dół wraz z ostrzem.

Miter Gauge: Umożliwia wykonywanie cięć ukośnych i innych pod różnymi kątami.

Regulacja kąta i wysokości ostrza: Umożliwia pełne dostosowanie ostrza do żądanej wysokości i kąta cięcia (oczywiście w ramach specyfikacji posiadanego modelu). Zwykle ma postać „kółka”, które można obracać i przesuwać, aby dostosować wysokość ostrza w przypadku grubszych elementów obrabianych lub kąt ostrza w przypadku cięć ukośnych. Narzędzia do wbijania to podstawa w arsenale narzędzi, sprawdź naszą ofertę!

Teraz, gdy znamy już wszystkie główne części piły stołowej, pozwól nam powiedzieć, jak z nimi pracować.

części piły stołowej
Jak wyregulować wysokość ostrza na piły stołowej?
Najważniejszym krokiem jest umiejętność dostosowania wysokości ostrza. Jaki jest pożytek z piły stołowej, jeśli nie możesz ustawić jej na wysokości i pod odpowiednim kątem? Na szczęście ten krok jest łatwy i poruszyliśmy go powyżej. Zawsze zaczynaj od odłączenia/wyłączenia piły – bezpieczeństwo jest kluczowym priorytetem podczas pracy z ostrymi, wirującymi ostrzami. Następnie wystarczy obrócić koło z przodu w kierunku, w którym chcesz, aby ostrze jechało (zwykle przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aby obniżyć, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby podnieść). Możesz użyć kwadratu kombinowanego, aby upewnić się, że ostrze znajduje się na dokładnej wysokości, na jakiej chcesz, aby było na żądanym rozmiarze cięcia, chociaż sugerujemy , aby wysokość ostrza była około jednego zęba powyżej materiału tnącego. Zapewni to najczystsze i najbezpieczniejsze cięcie.

Jak wymienić ostrze w piły stołowej
Nasz przewodnik wideo Tooltop pokazuje dokładnie, jak wymienić ostrze w Dewalt DW745 (teraz zastąpiony przez DWE7485). Jednak większość innych pił stołowych działa dokładnie w ten sam/podobny sposób.

Po prostu wyjmij wkładkę stołową, wyreguluj wysokość ostrza (jak omówiono powyżej) do najwyższego punktu, aby nakrętka była widoczna, a następnie wystarczy użyć klucza / klucza dostarczonego z piłą stołową, aby odkręcić nakrętkę . Ostrze powinno się łatwo wysunąć.

Po prostu wykonaj te czynności w odwrotnej kolejności, aby ponownie włożyć brzeszczot.

Jak wykonać cięcie ukośne piłą stołową
Wykonanie cięcia ukośnego piłą stołową jest stosunkowo proste. Możesz obejrzeć nasz krótki film od Erica z Bosch, który pokaże Ci dokładnie, jak używać piły stołowej do cięcia kątów w kilku prostych krokach.

Cięcie ukośne jest używane, gdy chcesz połączyć ze sobą dwa kawałki drewna, więc cięcie jest zwykle wykonywane pod kątem, powiedzmy 45° w tym przypadku.

Aby wykonać cięcie ukośne piłą stołową, wystarczy ustawić prowadnicę/przymiar ukośny pod kątem, pod którym chcesz ciąć (45°) i wyregulować wysokość ostrza. Mamy również w ofercie gwoździe do gwoździarki, a także zszywacze, Nasz film pokazuje to krok po kroku, dzięki czemu możesz dokładnie zobaczyć, jak dopasować prowadnicę i wykonać cięcie.

Zawsze przesuwaj drewno powoli i delikatnie w kierunku ostrza i przepychaj je, aż cięcie zostanie zakończone. Jeśli wykonujesz wąskie cięcie, możesz użyć popychaczy, aby powstrzymać ręce przed zbytnim zbliżeniem się do ostrza.

Jak wykonać cięcie wzdłużne za pomocą piły stołowej
Piły stołowe nie tylko wykonują cięcia ukośne, ale także cięcia wzdłużne. Mamy kolejny film na naszym kanale YouTube, który pokazuje, jak wykonać cięcie wzdłużne za pomocą piły stołowej.

Teraz powinieneś być w stanie łatwo i bezpiecznie obsługiwać swoją piłę stołową, jeśli wykonałeś powyższe kroki. Pamiętaj, aby zawsze zachować ostrożność podczas pracy z elektronarzędziami, a jeśli będziesz potrzebować dodatkowej pomocy, chętnie Ci pomożemy.

Jak bezpiecznie korzystać z piły stołowej
Piły stołowe to duże elektronarzędzia i wiemy, że wszystkie elektronarzędzia mogą być niebezpieczne, jeśli nie są używane prawidłowo, dlatego poniżej wymieniliśmy kilka najważniejszych wskazówek, których należy przestrzegać podczas ich obsługi:

Upewnij się, że ostrze jest ustawione na odpowiedniej wysokości do cięcia, które zamierzasz wykonać. Ostrze nigdy nie powinno znajdować się wyżej niż 6 mm powyżej wysokości ciętego elementu . Takie postępowanie nie tylko gwarantuje, że ostrze wykona najlepsze możliwe cięcie, ale również służy do ochrony palców w przypadku ześlizgnięcia się ręki w pobliżu ostrza
Upewnij się, że na blacie nie ma przeszkód. Brudny lub szorstki blat będzie wymagał mocniejszego naciskania na obrabiany przedmiot podczas cięcia, co naraża Cię na ryzyko.
Nadmierna znajomość elektronarzędzi jest częstą przyczyną urazów. Im bardziej będziesz mieć doświadczenie w posługiwaniu się narzędziami, tym bardziej swobodnie będziesz ich konfigurować i używać. Zawsze używaj piły stołowej ostrożnie
Dobrej jakości profesjonalne piły stołowe są dostarczane z popychaczami. Pamiętaj, aby użyć swojego, ponieważ dzięki temu twoje ręce będą trzymane z dala od najbardziej niebezpiecznego obszaru piły stołowej; ostrze. Brzeszczot obracający się z prędkością ponad 3000 obr./min jest przeznaczony do szybkiego i łatwego cięcia drewna. To całkiem dosłownie zrobi z twojego ciała mięso. Jeśli Twoja piła stołowa nie jest dostarczana z jedną, możesz je znaleźć online
Osłona ostrza, łuparka i/lub klin rozszczepiający są montowane przez producenta nie bez powodu; aby zapewnić bezpieczeństwo operatora piły stołowej. Więc nie wyjmuj ich, chyba że usuwasz klin rozszczepiający, aby wykonać ukryte cięcie. Ale kiedy już wykonasz cięcie, przymocuj go ponownie. Jest tam, aby zapobiec odrzutowi obrabianego przedmiotu, a także chroni cię przed tyłem ostrza
Przed naciśnięciem przycisku Start na piły bezpieczeństwa upewnij się, że masz na swoim miejscu odpowiednie środki ochrony osobistej
Należy przestrzegać wszystkich instrukcji bezpieczeństwa dostarczonych z piłą stołową i przestrzegać wszystkich wytycznych BHP, zasad i przepisów w pracy podczas korzystania z dowolnego elektronarzędzia. Twoim obowiązkiem jest bezpieczne korzystanie z elektronarzędzi.

By admin